Izveštaj UOF BAFA za 2009 godinu podnesen na godišnjoj skupštini održanoj 26.12. 2009.
podnosilac izveštaja Predsednik UOF Vladana Likar Smiljanić

Prva BAFA organizacija nastala je 2001 godine (istorijt BAFE nalazi se na sajtu alumnija) i pokazalo se da je organizacija ovoga tipa višestruko korisna za njene članove. Naš stalež je dobio organizaciju koja mu pomaže u različitim situacijama: da reši stručni problem, da nađe posao, da nađe prijatelja sa studija i da se druži, kao i da pomogne školu koja mu je dala profesiju, ukoliko je potrebno.

U okviru prošlogodišnje Godišnje skupštine održan je Okrugli sto sa temom ‘’Svetska ekonomska kriza i elektroinženjerska struka - problemi i mogućnosti’’ i bio je veoma dobro prihvaćen. Zbog toga je UO u protekloj godini organizovao dva Okrugla stola. Krajem oktobara održan je prvi okrugli sto zajedno sa Inženjerskom akademijom (AINS), sa vrućom temom „Energetika Srbije, gde smo i kuda idemo”, koji je bio uspešan i sa velikom posečenošću (190 upisanih). Sva uvodna predavanja su bila izuzetna i stavljena su na sajt alumnija. Pošto je bilo puno zainteresovanih, tema je nastavljena, pa je na istu temu Okrugli sto organizovao i Mašinski fakultet zajednao sa Inženjerskom akademijom, ali sad sa aspekta njihovih oblasti. I taj okrugli sto je bio dobro posećen. Drugi Okrugli sto organizovan je, zajedno sa AINS, u okviru godišnje skupšine za 2009 godinu, a tema je ’’Ima li ETF plan za svetlu budućnost’’.

Protekle godine ETF-BAFA-USA je organizovala i odradila jednu veliku donaciju. Profesor Branimir Simić Glavaški sa Univerziteta u Klivlendu, Ohajo, poklonio svoju laboratoriju uz uslov da bude dostupna svim zainteresovanim za naučna istraživanja. Laboratorija se sastoji od opreme koja je namenjena za optičkim, spektroskopskim i električnim merenjima. Od značajnijih uređaja tu su dva sprektrometra za Raman spektroskopiju, Furije-transform spektometar, zatim spektometar za vidljivi deo spektra, jonski gasni laseri, elektronska oprema, osciloskopi, optičke komponente, kao i oprema za elektrohemijska istraživanja. Ukupna vrednost ove malo korišćene i savremene opreme je preko 300.000$ (nova je koštala 600 000 dolara) i smeštena je delom u Institutu za Fiziku, Centar za fiziku čvrstog stanja i nove materijale (Prof. Zoran V Popović), a delom na Elektrotehničkom fakultetu u laboratoriji Prof. Joce Radunovića. Realizacija ove donacije (pakovanje opreme i transport) odrađena je uz aktivnu finansijsku i organizacijsku podršku ETF BAFA USA - za putne troškove dali su 15 000 dolara. Za troškove u Srbiji Institut za Fiziku je dao 10 000 evra, a Joca Radunović 1500 evra lično. Donacija je stigla u Beograd u septembru.

Nadamo se da će protekla godina označiti i proširenje ETF BAFA organizacije i na Kanadu. Od nastanka BAFE postojali su pokušaji da se organizuje ogranak u Kanadi, ali to nekako nije išlo. Na predlog kolege Zorana Stevića iz UO zamolili smo kolegu Andriju Ušjaka da se prihvati tog posla, što je on sa zadovoljstvom uradio i već uveliko prikuplja članstvo. Na nama je ovde da ga na Godišnjoj skupštini izglasamo za člana UO kao pretstavnika Kanade.

Sajt alumnija je aktivan, otvaraju se takozvani večiti mejlovi za sve one koji to žele. Protekle godine je pušten sajt na novoj platformi. Taj sajt je za krajnjeg korisnika, tj za one koji ga posećuju, isti kao i prethodni – razlika nema. Međutim, tehnologija juri, moramo trčati za njom pa razmišljamo da alumni sajt ponovo unapredimo.
Na sajtu postoji rubrika ''gdejeko'', gde se diplomirani studenti ETF-a u Beogradu mogu upisati, ostaviti svoje podatke i mejlove i dobiti večite mejlove (naravno, podaci su zatvorenog tipa).

UO je imo nameru da preko svojih članova, medija, sajtova, pokrene akciju prikupljanja materijala o događajima iz prošlosti ETF-a, fotografije, pisani materijal, urbane legende.
Svi koji su čuli za ovu akciju bili su očarani idejom, ali je konkretan odziv bio slab. Prikupljeno je  nešto starih fotografija, od kojih smo neke stavili u spomenar - nađeno je nekoliko starih Elektrona, koji su skenirani i treba, posle obrade, da se stave na sajt.

Ove godine je po treći put organizovan konkurs za najbolji diplomski rad. Naime BAFA iz SAD i ove godine je odlučila da nagradi tri diplomska rada, koje će komisija sa ETF-a odabrati. Na čelu komisije za najbolji diplomski rad ove godine je bio Prof. Predrag Pejović. Možemo slobodno reći da je ovo nagrađivanje postalo tradicija. Prve nagrade na dosadašnja dva konkursa (a i na ovogodišnjem) su bili sedmodnevni boravak u Kaliforniji o trošku BAFA USA. Kako su se lauerati proveli, šta su videli i naučili, možete pročitati na sajtu alumnija. Mislimo da je ovo izvanredan način da se mladim kolegama pokaže kako stalež brine o njima i podržava ih u radu.

Početkom oktobra su počele pripreme za organizaciju bala Elektrotehničkog fakulteta, što nije mali posao. Na ovoj organizaciji angažovao se najveći broj kolega iz UO, ali je bilo kolega i van UO koji su mnogo doprineli da se bal ove godine održi. Nađeni su sponzori, osmišljen program, distribuirani pozivi. Zahvaljujemo posebno sekretarici dekana Danki Despotović na pomoći u organizaciji i ove godišnje skupštine, okruglog stola i bala. Zahvaljujući članu UO Jeleni Gođevac, koja je inicijator prvog bala, bal ETF-a već postaje tradicija – ove godine se održava sedmi put.

Na kraju predložemo je da UO i nadzoni odbor ostanu isti i u sledećoj godini, s tim što će se Upravnom odboru pridružiti i kolega Andrija Ušjak, Kanadski pretstavnik.